LUISA PASCU

UMJETNICA

Stvaralačka energija je najbolja i najljepša stvar kod svih ljudi. Nadam se da ni kod koga neće nikada presušiti jer je zdrava i jer smo živi kada je osjećamo. Ona treba ostati bitna.

Likovna kroničarka našeg doba.

Apsolventica slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu Luisa Pascu od najmlađih je dana okružena umjetnošću. Ističemo to jer smo dojma kako Luisa zaista živi (za) umjetnost - vidljivo je to od samog letimičnog pogleda na njezin Instagram profil, do dubljeg poniranja u stvaralački svijet ove mlade umjetnice.

Velika produkcija i raznovrsnost tema kojima se Luisa bavi svjedoče o kreativnom užitku koji je prisutan i evidentan na njezinim radovima, dok je umjetnica formalno pri zadnjim godinama obrazovanja na studiju Likovnih umjetnosti. Ipak, ono što odmah primjećujemo ne tiče se toliko kvantitete, koliko iznimne kvalitete radova i raskoši Luisinog slikarskog talenta, a koji će i laičkog promatrača ostaviti pod dojmom. Nas su, primjerice na prvu osvojili njezini motivi s ljetovanja u Makarskoj - naizgled banalni, a zapravo rezultat smione sociološke kritike - izvedeni u laganoj tehnici akvarela te veselih i vedrih boja, ili pak Luisini vrsni crteži spavača – naslikani bogatim slojem pastela.

Luisa se primarno pronašla u figurativnom slikarstvu, u kojem posebnu dionicu čine njezini portreti, odnosno autoportreti koje likovno varira na načine koji izmiču zadanim uzusima realističnog slikarstva. Glavnu ulogu pritom igra sama mašta umjetnice, tj. razlozi koji ju potiču da kreativno pristupa ovoj vječnoj i nepresušnoj slikarskoj temi. Luisa Pascu istražuje same zadatosti ljudskog tijela i iste kontekstualizira u trokutu između naših predodžbi o vlastitome tijelu, načina na koji bismo htjeli biti prezentirani pred drugima i (konačno) o utisku koji naša pojava ostavlja na druge. Za posljednje ne bismo mogli reći da ovisi jedino o našim fizičkim predispozicijama, no nešto je što nam se svakako (pre)često čini presudnim. Tome zasigurno doprinosi i suvremeni način života, gdje se dojam o nekoj osobi stječe u izoliranim i često umjetno stvorenim uvjetima kakve propagiraju društvene mreže ili reklamna industrija. Upravo je Luisa pripadnica generacije koja je odrasla u životnom okruženju gdje virtualna stvarnost zamjenjuje, ili barem diktira određene trendove u smislu načina doživljavanja samih sebe, odnosno svojeg tijela, pri čemu nema mjesta fizičkim nedostacima. Njezin bijeg od takvih koncepcija i bremenitosti suvremenog načina života predstavlja slikarstvo, u kojem se umjetnica osjeća najslobodnijom i najpozvanijom odgovoriti na takva i slična unutarnja propitivanja. 

Govoreći općenito, kao  slikarica mlađe generacije s već tri samostalne izložbe iza sebe, rekli bismo kako Luisa doista majstorski vlada osjećajem za prostor, skladno odabire i koristi boju tako da njome ne dominira kompozicijom - već spretno koloristički naglašava - dok dojam koji pritom postiže lebdi na granici između impresionizma i ekspresionizma. Upravo je spoj ovog dvoje, odnosno poticaja koji su utjecali na slikare spomenutih dvaju historijskih slikarskih pravaca – pri čemu kod protagonista prvog iz vanjskih podražaja i fizičkog svijeta, a kod drugih iz unutarnjih stanja vlastitih misli i emocija – prisutan na slikama Luise Pascu. Ne čudi nas stoga da Luisa među značajnije slikare koji su utjecali na njezin dosadašnji rad ubraja francuskog impresionističkog majstora Edouarda Maneta, autora slavnog Doručka na travi. Ipak, kako Luisa još govori, današnja situacija na umjetničkoj sceni izuzetno je zanimljiva i dinamična, pa su takvi i njezini umjetnički uzori. Premda svjesna kontradikcije prema kojoj se u svijetu umjetnosti stare i već poznate ideje stalno iznova recikliraju, Luisa poentira da je za današnje umjetnike bitno nastaviti hrabro i iskreno oslobađati vlastiti kreativni potencijal, bez straha od ponavljanja prošlosti.  

Na kraju, možemo samo zaključiti da željno iščekujemo da Luisa, vođena ovakvim jasnim principima glede vlastitog umjetničkog stvaranja i pozicije sebe u tom kontekstu, u budućnosti naslika svoj „Doručak na travi“.

BIOGRAFIJA

Luisa Pascu rođena je u Beču 2000. godine. Završila je Školu primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu te zatim upisala Akademiju Likovnih umjetnosti – Slikarski odsjek. Samostalno je izlagala 2020. u galeriji Lauba u sklopu projekta “Šalji dalje” (Trenutno (ne)zadovoljstvo), u galeriji Siva 2021. (Terapija usporedbom), te galeriji Događanja 2022. godine. Izlagala je na nekoliko skupnih izložbi. Živi i radi u Zagrebu.

ODABRANE SAMOSTALNE IZLOŽBE

/ Red Carpet Intimacy, Kolekcionart, 2023.
/ Terapija usporedbom, Galerija Događanja, Centar kulture Pešćenica, Zagreb, 2022.
/ (Ra)stvaranje, Galerija Siva, Zagreb, 2021.
/ Trenutno (ne)zadovoljstvo, Šalji dalje, Lauba, Zagreb, 2020.

OSTALO

/ skup javnih intervencija unutar projekta „Grad na drugi pogled, Trešnjevka“, 2021. 
/ različiti glazbeni projekti, poput naslovnice albuma “Disturbance in a Quiet Summer Night” (2018.) glazbene grupe Nellcote (Geenger Records, 2019.) i naslovnice albuma “Face in the Water” (2018.) hrvatskog glazbenika Ariana Peharda
/ Ilustriracija slikovnice „Mitja i potres“ (2021., tekst: Ivanka Blažević-Kiš)

ZAPRATI

ODABRANE SKUPNE IZLOŽBE

/ Spavanje, Knjižnica Savski Gaj, Zagreb, 2022.
/ Veliki prostori ljubavi i ljepote, Koncertna dvorana Vatroslava Lisinskog, Zagreb, 2021.
/ Škola hodanja, Galerija CEKAO, Pučko otvoreno učilište Zagreb, 2021.
/ Unutarnji prostori, Gradska knjižnica Ante Kovačića, Zaprešić, 2021.

RAD0VI NA KOLEKCIONARTU

IZ MEDIJA

Mini eseji umjetnice o nesigurnosti, strahu, kaosu i umjetničkoj hipersenzibilnosti, 2022.
gloriaglam.hr

Izložba (Ra)stvaranje Luise Pascu, 2021.
subsite.hr

LIKOVNO POVEĆALO: Slike Luise Pascu - novi pristup vječnoj temi tijela, 2022.
nacional.hr

OTKRIJ DRUGE KOLEKCIONART UMJETNIKE