CICKO
UMJETNICA
Svoju umjetnost opisala bih zabavnom, možda čak i dekorativnom… jer je meni takva… ne razmišljam o dubokim stvarima dok radim, više tražim neki feel, osjećaj - go with the flow :)
Bilo kuda, Cicko svuda
Radovi Dore Ivković, mlade umjetnice iz Zagreba, koja posljednjih godina djeluje pod autorskim pseudonimom (Cici) Cicko, najbolje opisuju pridjevi - slatko i cool. Dora je završila preddiplomski studij animiranog filma i novih medija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, gradu u kojem je odrasla i kojeg često koristi kao inspiraciju za svoja umjetnička djela. Doru smo imali priliku posjetiti u njenom šarmantnom stanu kojeg koristi i kao atelijer u potkrovlju jedne stare zgrade u zagrebačkoj Palmotićevoj ulici. Ulaskom u stan, nakon što smo prohodali poznatim sivilom zagrebačkih donjogradskih blokova i ulica, obasula nas je toplina šarenih i šarolikih likovnih ostvarenja koje smo tamo zatekli. Među radove, koji su se prostirali po podu, krevetu, policama i štafelajima, ubrzo je utrčala Dorina mješanka Pinca. Prije nego smo uopće stigli promisliti o načinu kako Dora uspijeva ovakav prostor koristiti istovremeno kao stan i vlastiti studio, pogled nam je stao šarati po nepreglednom broju crteža, neki od kojih su nam bili otprije poznati, no zapravo svi jedne vrlo konzistentne i razvijene vizualne estetike.
Dorine radove upoznali smo preko njenog instagram profila, medija prikladnog za okupljanje na jednom mjestu ostvarenja s papira crtaćeg bloka, onih s filmske vrpce ili pak s fragmenata zida u prostoru grada - u vidu sve brojnijih murala i street art intervencija, kojima Zagreb posljednjih godina ne oskudijeva. Posebno smo se zaljubili u Dorine prikaze pasa - tih plemenitih životinja koje čine svakodnevicu ljepšom i podnošljivijom - a koje provlači kao gotovo stalnu temu svoje sve osmišljenije umjetnosti, trenutno maksimalno usmjerene na rad u animaciji i novim digitalnim medijima. Ipak, kao i svakom pravom umjetniku, analogne tehnike - poput jednostavnog crtanja različitim alatima (olovka, flomaster) po papiru ili platnu - Dori nisu mrske, dapače, u njima podjednako uživa i stvara u pauzama od drugih kreativnih zadataka, prvenstveno u spomenutoj animaciji. Crtež je baza i za njezine radove u tehnici paste-up, koja označava prijenos crteža na zidove pomoću papira te uz korištenje različitih likovnih i grafičkih tehnika. Naime, crtež na papiru (paste-up/naljepnica) lijepi se na ravnu površinu (zidovi, vrata, ravne ploče i sl.), čime se intervenira u javni prostor te stvara djelo ulične umjetnosti - hibridne umjetničke forme koja spaja vizualnu umjetnost, multimedijske prakse, urbanizam i aktivizam - danas široko rasprostranjenog, globalnog pokreta. Osim samih tehnika, Dorin umjetnički izričaj prepoznatljiv je i po svojim motivima te specifičnom look & feel-u kojeg karakteriziraju vibrantne i žarke boje, dvodimenzionalne plohe crtaćih elementa, prisustvo motiva iz svijeta popularne kulture i likova nalik onima iz crtanih (animiranih) filmova.
Sve navedeno gotovo u potpunosti opisuje značajke suvremenog pravca u svjetskoj umjetnosti nazvanog superflat, kojeg predvode umjetnici poput Takashija Murakamija, Chiho Aoshime i Yoshitomoa Nare, ili pak američkog pandana tom pokretu na Istočnoj obali - okupljenog pod terminom SoFlo (South Florida) superflat. Odlike ovih pravaca uključuje referiranje na umjetnost pop-arta druge polovice prošlog stoljeća, budući da se sam naziv pokreta odnosi na površnost u smislu vizualnih značajki radova koji su nastali pod njegovim okriljem, ali i na površnost konzumerističke kulture unutar kojeg djeluju te kojeg nastoje kritizirati.
Prevedeno na likovni jezik Dore Ivković (Cicko), uz spomenute pse koji su gotovo sveprisutan motiv njezinog izričaja u svim tehnikama, u seriji Kućni ljubimci Dora radi crteže mačaka, ptica i drugih životinja, gdje je medaljon na ogrlici ljubimaca ostavljala praznim, kako bi po kupnji umjetničkog djela, osoba koja je kupila crtež mogla upisati ime svojeg ljubimca, a čime je stvoren zanimljiv dijalog između autora i kupca umjetnine koji je imao priliku intervenirati u rad na samoj konceptualnoj razini. No, ono na što smo najviše otkinuli, bili su mali crteži svima nam poznatih prehrambenih proizvoda iz 90-ih/2000-ih godina - uglavnom šećernog sastava - u skladu s Dorinim najdražim namirnicama i samom estetikom umjetnice Cici Cicko. Ova serija tako uključuje za Doru specifične plošne prikaze retro ambalaža ikonskih proizvoda poput Kiki bombona, Njofra sladoleda, ili Čunga Lunga žvakaćih guma, koje nas na svojim koloritno snažnim podlogama vraćaju u neka (sretnija) vremena djetinjstva.
BIOGRAFIJA
Dora Ivković rođena je 1997. u Zagrebu. Pohađala je Školu primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu, nakon čega upisuje Likovnu akademiju u Zagrebu - smjer animirani film i novi mediji. Pod umjetničkim imenom Cicko bavi se ne samo animiranim filmovima, već i ilustracijom te street artom. Izlagala je na eventima u organizaciji male skupine pod imenom Podrži rad mladih umjetnika i na oslikavanju zida u sklopu OHOHO! Festivala 2021. i 2023. Godine 2022. njezin kratkometražni animirani muzički video za pjesmu I opet snivaš benda Kaleido uvršten je u kategoriju SUPERTUNE na festivalu animiranog filma i stripa Supertoon. Prvu samostalnu izložbu imala je u Galeriji Siva 2022. - The spot. Bila je dio skupne izložbe u Varaždinu One su tu 2023. godine.