IVAN OŠTARČEVIĆ
UMJETNIK
Inspiracija kao semantički pojam u umjetnosti uprljana je vlastitom otrcanošću. U mom slučaju, radi se više o nekoj vrsti osobne primoranosti na djelovanje.
Od platna do murala, i natrag.
Ivana Oštarčevića pamtimo sa zajedničkih predavanja na Odsjeku za povijest umjetnosti Filozofskog fakulteta u Zagrebu prije, ima već, dosta godina. Sjećamo se i naše kave u foajeu Pučkog otvorenog učilišta gdje smo, impresionirani netom odslušanim kolegijom, raspravljali o umjetnosti velikog Michelangela. Otada, a uvelike potpomognuti društvenim mrežama, nastavili smo pratiti Ivanov rad na Likovnoj akademiji, te i kasnije, nakon studija.
Od početaka nam se svidio Ivanov rad – Ivan je, naime, vrstan crtač – te smo ga pokušali pomiriti s idealima umjetnosti koja nas je kao studente posebno inspirirala, a bila je to mahom apstraktna umjetnost prve polovice 20. stoljeća. Shvatit ćete ovu kontradiktornu usporedbu ako samo letimično zavirite u Ivanov opus. No, ono što nas je kod Ivana posebno privlačilo jest njegov jedinstven pristup slikarstvu kojeg kao grafičar doživljava vrlo tehnički i zanatski, dakle prvenstveno crtački. Tada smo, zapravo, shvatili da je zadatak umjetnosti pobuditi neke dublje emocije kod promatrača, i to neovisno o tehnici, stilu ili izboru boje kojom je ista određena. Uz navedeno, inovativnom nam se učinila Ivanova ideja spajanja kanonskih motiva iz povijesti umjetnosti s popularnim svijetom strip kulture i animacije (primjerice, njegov prikaz strip-heroja Captaina Americe u pozi grčkog Diskobola), što nam je čitavu tu svakodnevicu studiranja sa strogim i tradicionalnim pristupom svijetu umjetnosti, činila nekako lakšom i probabljivijom.
Otada, Ivan se afirmirao kao umjetnik s već respektabilnim brojem samostalnih i skupnih izložbi iza sebe, uspjevši pritom zadržati svoj vlastiti stil i izričaj, štoviše, proširivši ga i u dimenziju izvan okvira platna. Naime, mnogi od vas zasigurno su prošli pokraj jednog od njegovih mnogobrojnih murala koje je oslikao, i to uglavnom u Zagrebu, a potpuno nesvjesni činjenice tko je njihov autor.
Međutim, svatko je taj vjerojatno uočio posebnost Ivanove palete te smještaj svima nam bliskih motiva iz svijeta prirode i fikcije u najzačudnije vremensko-prostorne situacije, odnosno u kontekst Ivanove osobne ikonografije.
Upravo je ovaj posljednji termin duboko vezan uz Ivanovo stvaralaštvo, pa tako i uz radove koje smo uvrstili na kolekcionart platformu. Naime, odmah ćete zasigurno osjetiti leksik estetike murala s vlastitim look & feel-om, a koju Ivan majstorski prenosi na platno (ili obrnuto). Zatim je tu njegov karakterističan izbor i sam intenzitet boje, koji je posebno hipnotičan kod djela velikih formata. Nadalje, svaka od ovdje prezentiranih slika ima zastupljen barem jedan od motiva ili simbolike iz svijeta Ivanove mašte, a koju smo nastojali detaljnije opisati uz kraći tekst o samim slikama. Naš izbor ovog je puta pao na tajnovite i moćne gorile, hrabre i odlučne međugalaktičke putnike - astronaute, te njihove antipode ronioce, prikazane u staromodnim odjelima iz prošlosti i s tzv. akvarijima na glavi. Međutim, Ivan nas sve zajedno poziva da kao gledaoci tumačimo njegove slike na isti način kojim je on pristupao njihovom stvaranju, a to je lišeni i neopterećeni ustaljenim pravilima povijesne ikonografije - odnosno, još bolje - da stvorimo našu vlastitu. Ono oko čega kod Ivana ipak nema kompromisa, a s čime se svakako možemo složiti te podupiremo, jest traženje u svakoj slici univerzalnog estetskoga dojma koji će na pravi i jasan način komunicirati sa svojim promatračem.
BIOGRAFIJA
Ivan Oštarčević rođen je 1990. u Zagrebu, gdje živi i radi. Godine 2015. završio je studij na Akademiji likovnih umjetnosti, Nastavnički odsjek, smjer grafika. Izlagao je na 18 samostalnih i više skupnih izložbi u Hrvatskoj i inozemstvu, među kojima se ističu bijenale slikarstva, trijenale kiparstva i trijenale grafike. Boravio je na umjetničkoj rezidenciji Hafenkombinat u njemačkome Leipzigu 2021. godine. Aktivno se bavi muralima i street artom. Član je HDLU.