JURICA PUŠENJAK
UMJETNIK
Nije me strah da bi moj rad mogao izazvati negativna mišljenja ili reakcije jer je umjetnički poziv prvobitno rizičan, a ono što je u umjetnosti najinteresantnije jest kad se taj rizik dosljedno sprovodi i osjeća u nečijem radu.
Jedan od najprovokativnijih umjetnika svoje generacije.
Jurica Pušenjak svestrana je individua, njegovim riječima - državni neprijatelj broj 1, profesionalni umjetnik, performer, i kinkster. Premda jedno djelo svakako ne definira čitav opus nekog umjetnika, činjenica je da je javnost Juricu upoznala po njegovom dosadašnjem magnus opusu, kojim se počeo baviti na zadnjim godinama studija slikarstva na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu.
Riječ je o temi koju smatramo društveno provokativnom, a koja bi u širem smislu podrazumijevala propitivanje našeg odnosa prema antifašističkoj borbi i njezinom nasljeđu. Naime, nabasavši na izdanje Zbornika narodnih heroja Jugoslavije iz 1982. godine, Jurica je odlučio naslikati 1.315 minijaturna portreta nositelja Ordena narodnog heroja Jugoslavije, koje će - okupljene u jedan monumentalni rad - izložiti u zagrebačkom domu HDLU 2022. godine. Inspiraciju za svoje djelo Jurica je stekao kroz godine života i rada u Zagrebu, gdje je počeo primijećivati negativan stav – odnosno gotovo stid – društva (i politike) prema tekovinama antifašističke borbe, ponajviše u vidu uklanjanja imena trgova partizanskih heroja i njihovih spomenika. To ga je potaklo da svoju likovnu maštu pretoči u razmišljanja o revalorizaciji antifašističkog nasljeđa kroz medij slikarstva – kako je i nastala izložba Heroji.
No, širok spektar raznorodnih interesa i motivacija za Juričino slikarstvo nije moguće definirati tek spomenutom izložbom. Naime, iako je na njoj objedinio gotovo sve važne segmente svojeg rada – vlastitu potragu za (slikarskim) identitetom kroz kombiniranje različitih stilskih pravaca, poigravanje različitim medijima (od slikarstva, skulpture pa do konceptuale), te afirmiranjem kritičkog angažmana umjetnosti – Jurica svojim inovativnim pristupom slikarstvu i umjetnosti općenito ostavlja prostor za njihovu recepciju u budućnosti u još neslućenim razmjerima.
U magli dima zagrebačkog kafića Plava ptica, svojevrsne - makar prinudno stvorene - umjetničke oaze (u blizini je, naime, dom HDLU), s umjetnikom smo porazgovarali o njegovom viđenju likovne situacije danas, te o vlastitim planovima za budućnost. Zatečeni smo ostali njegovim britkim, no stavom koji najbolje odgovara svojoj poanti. Vezan je, naime, uz sintagmu kojom je Jurica naslovio svoju novu seriju radova na kojoj planira raditi, odnosno već radi, a koja glasi No emotions, no reality. U njoj je sadržana Juričina verbalna, a uskoro (ali ne nužno) i fizička, odnosno likovna reakcija na svijet u kojem živimo - a u kojem se se gube granice između moralnog i nemoralnog poretka stvari, između tradicije i subverzije, novih i recikliranih ideja, te konačno između ljevice i desnice (kojim redoslijedom pozicionirati posljednje dvoje?). Nije teško dokučiti kako kroz svoja umjetnička rješenja na izrečene dihotomije društva Jurica promatraocu ipak nudi neke svoje odgovore - odnosno barem pokušava to učiniti - te bismo, da bi ih čuli, trebali samo pozornije pogledati. A kamo li veće sreće nego uraditi to poniranjem u stvaralački svijet Jurice Pušenjaka - David Bowieja mlađe generacije hrvatskih umjetnika…
BIOGRAFIJA
Jurica Pušenjak rođen je 1996. godine u Zagrebu. Nakon završene Škole primijenjene umjetnosti i dizajna u Zagrebu, 2020. godine diplomirao je na slikarskom odsjeku Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu, u klasi Zoltana Novaka, s nagradom Akademskog vijeća ALU za najboljeg diplomanta u akad. god. 2019./2020. Član je HDLU.