BARTOL GALOVIĆ
UMJETNIK
Inspiriran različitim utjecajima i referencama počeo sam proučavati vlastitu psihu, te kroz introspekciju prevoditi ono što osjećam prema svijetu na svoj osobni jezik figurativnog slikarstva - punog alegorija i metafora.
Horror vacui. Kod Bartola Galovića, može i bez vacui – samo horror.
Šalu na stranu, radi se o jednom od vrlo perspektivnih i svakako nadolazećih mladih umjetnika, koji se uz studij Grafike na zagrebačkoj Likovnoj akademijom primarno bavi i stvara u mediju slikarstva, a u slobodno vrijeme djeluje kao tattoo majstor. Zaista je teško reći što mu od troje navedenog bolje ide.
U zanimljivom razgovoru koji smo imali priliku s Bartolom obaviti jednog zimskog prijepodneva u njegovom suncem osunčanom stanu na zadnjem katu stare zagrebačke vile u blizini Akademije likovnih umjetnosti – a koji sam po sebi predstavlja mini-rekreaciju njegovih umjetničkih aspiracija te vrvi interesantnim radovima koji odvraćaju pozornost – (ipak) smo uspjeli saznati pokoju informaciju o njegovom dosadašnjem profesionalnom putu i razvoju.
Pričajući na samom početku o školovanju i medijima u kojima djeluje, zaintrigiralo nas je Bartolovo viđenje prema kojemu grafičke tehnike koje izučava na fakultetu imaju više toga zajedničkog s tetoviranjem negoli sa samim slikarstvom, koje mu je trenutačno ipak na prvom mjestu interesa. Mladi umjetnik pojašnjava kako je to zbog toga što kod prvog dvoje postoji element repetitivnosti i prilagodbe samoj podlozi i želji naručitelja – kod grafike se radi o obrađenoj ploči koju se pritišće na papir ili neku drugu površinu, dok je kod tetoviranja riječ o intervenciji na samo ljudsko tijelo. Ipak, slikarstvo Bartolu kao treći - no po trenutnim preferencijama prvi - medij, omogućava najveću slobodu kojom postiže najzanimljivije likovne efekte, te se kroz eksperiment i igru uspijeva najkreativnije izraziti.
No, pređimo sada na ono što prosječnom promatraču prvo upada u oko pri susretu s umjetničkim radovima Bartola Galovića, a to je maštovit i začudan likovni svijet potpuno jedinstvene vlastite ikonografije, ukomponirane u njegova djela na način koji izmiče svemu dosad viđenim na domaćoj umjetničkoj sceni. Ovdje svoje mjesto nalaze umjetnost Orijenta – od perzijskih sagova i minijatura do tibetanskog slikarstva – mističan i nedokučiv svijet srednjovjekovnih manuskripata i drvoreza, mitološki motivi i bajke slavenskog povijesnog prostora, magija, tarot, pa čak i psihodelija. Premda se čini kao da je riječ o skupu nabacanih simboličkih i vizualnih pojava, reference koje Bartol odabire svjesna su autorova potraga za svijetom okultnog i nedokučivog kako bi isto bilo reinterpretirano na njemu svojstven način, čime umjetnik postiže novu likovnu vrijednost.
Gore navedene motive i simbole ipak povezuje činjenica da kod svih postoji određena tendencija ka stilskoj zasićenosti kompozicije te ispunjenosti detaljima, odnosno da ih većina u svojoj pozadini sadrži određenu narativnu priču s dubljim smislom.
Osim likovnih karakteristika Bartolovih vibrantnih djela, zanimljivo je doznati i motive koji stoje iza njihova nastanka, a to su pokušaj introspekcije i proučavanja vlastite psihe - putem kojih umjetnik ono što osjeća prema svijetu prikazuje u obliku figurativnih pojava i slikanih narativa, koje treba shvatiti kao metafore ili alegorije. U čudnovatim likovima Bartolovog umjetničkog repertoara mogu se tako pronaći prikazi narcisoidnosti, sebičnosti, ljubomore i drugih ljudskih (ne)karakteristika, prevedeni na njegov jedinstven stilski žargon.
Kao što Bartol poentira na kraju našeg razgovora, ljude obično ono što ne razumiju zanima i više nego nešto što je banalno i jasno, te isto treba shvatiti u kontekstu prvog susreta nekog promatrača s njegovim originalnim djelima, a koji mnoge ostavi iznenađenima – no sigurni smo, kao što je bio slučaj i kod nas – vrlo pozitivno. Njegovu konstataciju stoga možemo odmah potpisati i reći bez ikakve sumnje da je nas već osvojio sa svojim inovativnim pristupom umjetnosti, čiji ćemo razvoj svakako nastaviti pratiti.
BIOGRAFIJA
Bartol Galović rođen je 2000. u Zagrebu, gdje završava Školu primijenjene umjetnosti i dizajna. Godine 2019. sudjeluje u sklopu Špud programa na Erasmus+ projektu u Litvi, što rezultira grupnom izložbom u Kaunasu. Iste godine upisuje Akademiju Likovnih umjetnosti, smjer grafika. U listopadu 2021. postavlja samostalnu izložbu u Galeriji Siva pod nazivom 'ćoravi mazohist'. Sudjelovao je na Salonu mladih, 9. hrvatskom trijenalu akvarela, Erste fragmentima te Ohoho Festivalu u Akc Medika (+mural) - 2022.