MARIO MILIČIĆ
UMJETNIK
Uvijek su me inspirirale podloge. Kod grafita, riječ je bila o hodanju gradom i uočavanju potencijalnih površina za crtanje. Kod rada u atelijeru, motiviran sam podlogama koje mogu odnijeti u studio, te početi stvarati…
Mane Mei vs Mario Miličić - od asfalta do atelijera.
Slavonski umjetnik sa zagrebačkom adresom, Brođanin Mario Miličić, u umjetničkim krugovima poznatiji je pod pseudonimom Mane Mei (u prijevodu sa šatrovačkog – nema ime). Autor je koji se već afirmirao na suvremenoj urbanoj sceni sa svojom grafiti umjetnošću, odnosno, općenitije rečeno - street artom - koji Mario kontinuirano stvara još od 1998. godine.
Gotovo da nema grada u Hrvatskoj koji nije obogatio svojim spontano nastalim uličnim radovima, koje krasi naglašeni kolorizam i tekstualna komponenta, i koji na jezgrovit i duhovit način problematiziraju različite aspekte današnje svakodnevice. Ulične je šetače i slučajne promatrače tako nerijetko razveseljavao svojim upečatljivim porukama na fasadama oronulih zgrada i gradskih fasada, s kojih su dopirale poruke kao što su “Budi čovjek”, “Osmijeh na licu uljepšava ulicu”, “Ti to možeš” ili “Oj, budi svoj”.
Godinama je, tako, Mario u sjeni razvijao vlastiti likovni izričaj s umjetnošću koja pripada intervencionističkim praksama, poznatih u našoj sredini od šezdesetih godina prošlog stoljeća kroz rad skupine umjetnika poput Grupe šestorice autora, Gorana Trbuljaka, Dalibora Martinisa ili Tomislava Gotovca, koje karakterizira snažan duh aktivizma i društveno angažirane umjetnosti, posebice obilježene izlaskom tih umjetnika na ulicu. No, usporedo s karijerom uličnog umjetnika, što je zanimljivo, no ne i tako nelogično, Mario je unatrag nekoliko godina počeo djelovati i kao kustos u Galeriji Siva zagrebačkog Autonomnog kulturnog centra Medika. Isto mu je, uz smještaj vlastitog studija na adresu Medike u zagrebačkoj Pierottijevoj ulici, pružilo priliku da vlastite likovne koncepcije promišlja i razvija unutar zidova galerijskog prostora, a što je njegovom radu zasigurno pridodalo jednu sasvim novu dimenziju: neminovno usmjerenu ka drugačijem tipu promatrača.
U recentnijim, stoga, likovnim ostvarenjima Mario Miličić odmiče od svog aliasa Mane Mei-a, koji je primarno bio okrenut urbanom, te više kaotičnom stvaralačkom okruženju u kojem vladaju neki drugi i ubrzaniji zakoni umjetničkog stvaranja. Premda rad u atelijeru za Maria predstavlja svojevrsni odmak, on nikako ne označava i napuštanje principa koji su ga vodili da krene u svoja kreativna istraživanja i izražavanja u različitim likovnim tehnikama i medijima.
Ovaj svestrani umjetnik svojim ulaskom u atelijer tako sprej zamjenjuje s raznim drugim materijalima koje pronalazi u njegovoj blizini, a objekt, odnosno subjekt njegovih radova postaje odbačeni materijal -
primjerice reklamna transparentna folija kojom se oblažu prozori zagrebačkih tramvaja - te slični, potpuno slučajno pronađeni otpatci u kojima Mario prepoznaje potencijal za stvaranje budućih šarmantnih radova u kolažu, najčešće izvedenih u geometrijsko-apstraktnim formama.
Mariovo smiono poigravanje s odbačenim materijalima, pri čemu nastaju doista originalni radovi koji estetikom podsjećaju na najživlja vremena domaće poslijeratne avangarde, primjerice na radove Srneca, Richtera ili Rašice, privlači nas i zbog njihove još neistražene potencijalne vrijednosti, a koja Maria kao umjetnika mogu odvesti u još nedokučiva područja umjetničkog stvaranja. Ako su njegovi radovi iz serije “Polovične cjeline” nastali na istim polazištima kao oni spomenutih EXAT-ovaca, njegov skulpturalno-ambijentalni rad “The Hive” (Košnica) - izložen u Ateni 2023. godine - Mariov je exit u nešto novo i drugačije.
Stoga, dok još jednom ističemo Mariovu svestranost i činjenicu da zbog prirode (nastanka) njegovih radova ne možemo sa sigurnošću znati kakvu novinu u svojem neo-eksperimentalnom atelijeru Mario u budućnosti sprema, pozivamo vas da s nestrpljenjem i uzbuđenjem nastavite pratiti njegov rad. Mi definitivno hoćemo!
BIOGRAFIJA
Mario Miličić rođen je 1985. u Slavonskom Brodu, gdje završava Klasičnu gimnaziju. Godine 2016. u Zagrebu završava preddiplomski Studij grafičke tehnologije na Grafičkom fakultetu. Od 1998. kontinuirano se bavi tzv. street artom (grafitima), čije tehnike razvijene tijekom godina primjenjuje i u svom radu u atelijeru. Od 2014. godine djeluje pod pseudonimom Mane Mei, pod kojim je izveo velik broj murala i akcija vezanih uz uličnu umjetnost. Izlagao je na 10 samostalnih, te na nekolicini grupnih izložbi. Od 2018. djeluje kao kustos u Galeriji Siva zagrebačkog Autonomnog kulturnog centra Medika. Član je HDLU od 2019. godine.